Kétféle hangképzés van: jó és rossz. A rosszból van további számtalan típus, a jóból viszont csak EGY!
Az a jó hangképzés, melyben a hangszalag és a hangadó szervek nem erőlködnek, nem deformálódnak, nem betegszenek meg. Hogy mi a módja e jó hangképzésnek, azt a FONIÁTRIA – mint e vegetativ funkcióval foglalkozó orvostudomány – szabja meg. Az ÉNEKELJ SZABADON módszere foniátriai gyakorlatokon alapszik, melyek alapvetőleg működtetik jól a hangadásban résztvevő szerveket
A tudatos gyakorlás híve vagyok. Fontos, hogy megértsük hangadó szerveink jó működését, hogy a gyakorlásban pontosan tudjuk, mire koncentráljunk. A módszer annyira speciális, hogy nem lehet rosszul gyakorolni.
A jó hangképzés stílusmentes, vagyis a különböző zenei műfajokban való énekstílus nem velejárója. A hangképzés beszédben és énekben nem különbözik. Mivel a hang a lélek megnyilvánulási eszköze, a hangadás a közlést szolgálja.
Ez alatt pontosan azt kell érteni, hogy ugyanúgy énekelünk, ahogyan beszélünk. Azzal az attitűddel, csak az éneklés szélesebb érzelmi, illetve hangi skálán mozog. Ha az énekhang eltér a beszédhangtól, akkor ott valamelyik nem természetes hangadás.
JÓ hangképzéssel ez rendbe hozható. A foniátriai gyakorlatok kiszűrik és átidegzik a rossz működést.
Itt is megtalálsz